Evde Bayram Çikolatası Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak, kakao yağı, birçok farklı kullanım alanına sahip doğal bir bitkisel yağdır. Kozmetik ürünlerde, çikolata yapımında ve yemek pişirmede kullanılabilir. Ayrıca, yüksek polifenol ve flavonoid içeriği nedeniyle sağlık açısından faydalıdır.

Malzemeler:

   • 200 gram bitter çikolata
   • 100 gram süt çikolatası
   • 1/2 su bardağı krema
   • Damla çikolata veya fındık, badem gibi istediğiniz malzemeler

Yapılışı:

   1. Çikolataları benmari usulü eritin. Bunun için çikolataları küçük parçalar halinde kırdıktan sonra bir tencereye koyun ve tencereyi su dolu bir başka tencerenin içine yerleştirin. Alt tenceredeki su kaynadığında üstteki tenceredeki çikolatalar eriyecektir.
   2. Eridikten sonra kremayı ekleyin ve homojen bir kıvam elde edinceye kadar karıştırın.
   3. Çikolata karışımınızı istediğiniz kalıplara dökün. Eğer kalıplarınız yoksa küçük muffin kalıpları da kullanabilirsiniz. İsterseniz içlerine fındık, badem ya da damla çikolata ekleyebilirsiniz.
   4. Çikolataları buzdolabında 1-2 saat kadar soğutun. Bu şekilde çikolataların sertleşmesini sağlayabilirsiniz.
   5. Çikolatalarınızın üzerine istediğiniz süslemeleri yapabilirsiniz. İsterseniz fındık parçaları, renkli şekerler ya da hindistan cevizi kullanabilirsiniz.

Artık evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu lezzetli bayram çikolatası tarifi ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Unutmayın, özel bir hediye her zaman en güzel hediye!